budowlana, projekty domów
Menu strony

W jakim celu przeprowadza się badania twardości budynku?

Budynek, czy to mieszkalny, czy publiczny, musi spełniać sprecyzowane kryteria bezpieczeństwa. W sytuacji, kiedy wystąpią dostrzegalne uszkodzenia konstrukcji, lub kiedy zamierzamy go zmodernizować, należy podjąć pewne kroki, wymagane przez zapisy prawa budowlanego.

budynek
Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się, w jakim celu wykonywana jest ocena stanu technicznego budynku, to odpowiedź jest prosta, a jednocześnie złożona – rzecz w tym, żeby przy wsparciu specjalisty upewnić się, iż użytkowanie nieruchomości w żadnej mierze nie stwarza zagrożenia dla przebywających w niej osób. Ocena może przyjąć jedną z dwóch postaci. W wersji okrojonej i mniej precyzyjnej jest to opinia techniczna. Przy jej tworzeniu, specjalista opiera się na wstępnych oględzinach budynku oraz dostępnej dokumentacji, ze szczególnym uwzględnieniem projektu budowlanego. W przypadku ekspertyzy mamy do czynienia z bardziej dokładną analizą, obejmującą badanie kondycji poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku ekspertyzy nie powinny nas zaskakiwać nawet tak specjalistyczne zabiegi, jak badania twardości użytych materiałów, czy kalkulacje nośności i inne -> na tej stronie.

Dodatkowe notki

Bliźniaki, które powstają znacznie częściej w większych aglomeracjach miejskich.

domy typu bliźniak
W nieruchomościach, w każdym sezonie jest okazja spostrzec tendencje, jakie akurat w danym czasie są chętnie wybierane. Na przykład, w chwili obecnej niemałą popularnością cieszą się domy szeregowe, które powstają znacznie częściej w dużych aglomeracjach miejskich.


Opinia techniczna to taka ocena stanu technicznego budynku, która ma za zadanie opisać przewidywany stan techniczny budynku, czyli taki, jaki powinien on być, przy założeniu, iż projekt został zrealizowany zgodnie z wszystkimi wskazówkami. Ekspertyza jest wymagana przez prawo budowlane głównie wtedy, gdy chcemy wykonać modernizację nieruchomości, lub kiedy zamierzamy zmienić jej przeznaczenie. Zarówno jeden, jak i drugi sposób badania budynku może przeprowadzić tylko osoba posiadająca stosowne uprawnienia budowlane.

zbrojenie
Żeby jednak przeprowadzać badania twardości (), albo obliczenia nośności, należy spełniać dodatkowe, określone ustawowo wymogi. Taka usługa będzie droższa, jednak jej wykonanie da nam szczegółowy obraz kondycji nieruchomości i pozwoli podjąć odpowiednie decyzje co do jej dalszych losów. Prawidłowo przeprowadzane oceny zapobiegają katastrofom budowlanym oraz umożliwiają ograniczenie kosztów remontu – jeżeli usterki będą wykryte stosunkowo szybko. Jeżeli mamy wątpliwości, czy pęknięcie na ścianie to jedynie efekt zużycia się materiałów budowlanych, czy naruszenie konstrukcji budynku, dla własnego zdrowia psychicznego dobrze jest skorzystać z oceny, przygotowanej przez specjalistę.
2021/03/04, 08:17:09